• English
 • OnkoPraca

  Nie rezygnuj z pracy, pracuj jeśli możesz i chcesz 

  Kobiety z diagnozą raka piersi często martwią się o to, że będą musiały zrezygnować z pracy i nie będą mogły wrócić do obowiązków zawodowych po poszczególnych etapach leczenia lub po jego zakończeniu. Dla wielu osób kontynuowanie pracy w trakcie leczenia może być bardzo korzystne, a codzienne zadania odciągają myśli od choroby i dają poczucie normalności, które jest bardzo potrzebne w trakcie leczenia.

  Jeśli tylko czujesz się na siłach, pracuj.

  Zawodowa rutyna, koncentrowanie się na obowiązkach zawodowych, mobilizują do działania i sprawiają, że zmniejszasz stres związany z chorobą. Jeśli masz wątpliwości co do tego jak obciążające będzie Twoje leczenie i czy w tym czasie będziesz mogła pracować – zapytaj swojego lekarza.

  Nie myśl o chorobie jak o końcu Twojej zawodowej kariery. To może być tylko epizod w Twoim życiu. Są bardzo duże szanse na to, że po zakończeniu leczenia wrócisz pełna sił do pracy. Być może będziesz potrzebowała albo będziesz chciała zmienić swoją zawodową drogę? Może będziesz chciała zmienić zawód? Warto się do tego przygotować i skorzystać z coachingu kariery.

  Coaching kariery – co to jest?

  Coaching kariery jest narzędziem wspierającym świadome budowanie ścieżki kariery.

  To spotkania ze specjalistą, który pomoże Ci w planowaniu powrotu do pracy lub zmiany dotychczasowej pracy, a także mierzeniu się z wyzwaniami codziennego życia zawodowego.

  Dzięki coachingowi łatwiej Ci będzie spojrzeć na Twoją karierę z innej perspektywy.

  Coach będzie pracował z Tobą na Twoich realnych zasobach. Pomoże wydobyć Twój potencjał zawodowy – Twoje umiejętności, predyspozycje, Twoje mocne strony. Pomoże Ci w ustaleniu Twojego indywidualnego celu, zmotywowaniu się do działania, a także będzie Ci towarzyszył i wspierał w procesie realizacji celu.

  W czy może Ci pomóc coaching?

  • W odpowiedzi na pytanie: co dalej?
  • W podjęciu decyzji co do wyboru lub kontynuacji satysfakcjonującej, zgodnej z życiowymi wartościami kariery zawodowej
  • W planowaniu zmiany pracy i w świadomym zarządzaniu karierą zawodową
  • W ustaleniu Twoich oczekiwań i nowych celów zawodowych
  • We wzmocnieniu motywacji do zmiany pracy, zawodu

  Czy wiesz, że?

  • Około 33% kobiet po całkowitym wycięciu węzłów chłonnych pachowych i blisko 3% kobiet z usuniętym jedynie węzłem wartowniczym doświadcza obrzęku limfatycznego. Sytuacja niestety z czasem pogarsza się i po około 5 latach od operacji problem zgłasza od 43% do nawet 94% pań.
  • Ryzyko obrzęku limfatycznego jest wyższe o około 25% u kobiet zamężnych niż u kobiet samotnych. Jak sugerują badacze, może być to związane z rutynowymi czynnościami wykonywanymi w domu i z opieką nad dziećmi.

  Przeczytaj również artykuły: