Późna ciąża a menopauza – czy ciąża po 40 opóźnia przekwitanie?

Późna ciąża pozwala zachować dłużej młodość biologiczną i odsuwa w czasie menopauzę – to mit.

Późna ciąża na pewno świadczy o dobrym stanie organizmu, ale nie zmienia procesu starzenia. O tym w jaki sposób się starzejemy decydują nasze geny, styl życia, historie choroby, ale natury nie oszukamy.

dr n. med. Monika Łukasiewicz – specjalista ginekolog, seksuolog

Czy to prawda, że rodząc dziecko mocno po czterdziestym roku życia można zapewnić sobie dodatkowe 10 lat aktywności jajników?  Podobno ciąża to naturalny odmładzacz?

Każda kobieta  rodzi się z pewną pulą pęcherzyków, które znajdują się w jajnikach. Jest to tak zwana rezerwa jajnikowa warunkowana genetycznie.

Papierosy nie są sexy

Styl życia kobiety może jednak oddziaływać na tą rezerwę, jajnikową.  Jednak jedynym naukowo udokumentowanym czynnikiem jest palenie papierosów. Uzależnienie od nikotyny wpływa wyraźni na obniżenie rezerwy jajnikowej i w konsekwencji staje się przyczyną problemów z zachodzeniem w ciąże. Warto przypomnieć, że dodatkowo palenie papierosów ma tragiczny wpływ na nasz wygląd i wiele innych aspektów zdrowotnych.

Późne macierzyństwo jako eliksir młodości? 

Późne macierzyństwo może w pewien sposób pozytywnie wpłynąć na naszą psychikę sprawiając, że kobieta poczuje się młodsza. Trzeba jednak powiedzieć, że kobiety, które zostają matkami po 40 roku życia  niejednokrotnie  po porodzie czują się gorzej niż młodsze. Dzieje się tak, bo  z biegiem czasu organizm się zmienia i powoli traci swoje zdolności przystosowawcze do macierzyństwa.

Kobieta w “pewnym wieku” 

Kobiety im starsze, tym częściej  chorują i mają więcej problemów zdrowotnych. Jeżeli więc późno rodzą dzieci, to siłą rzeczy to potrzebują więcej czasu na regeneracje., bo ciąża i poród to dla organizmu ogromny wysiłek. Jednak nie ma bezpośredniej korelacji między późnym macierzyństwem, a menopauzą.

Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy?

Menopauza czyli przekwitanie kobiet zazwyczaj następuje pomiędzy 45 i  55  rokiem życia. Według statystyk jest to  najczęściej wiek  51 lat. Badania wskazują, że  płodność zaczyna zanikać ok.  10 lat przed menopauzą. Lekarz  stwierdza  menopauzę  gdy krwawienie menstruacyjne nie nastąpiło przez 12 miesięcy, a  jajniki kobiety zatrzymały produkcję komórek jajowych. Innym kryterium jest  wyraźny spadek produkcji hormonów przez jajniki.