Piersi, cycki, cycuszki, biust – co się stanie gdy je stracisz?
Piersi, cycki, balony, baniaki, bufory – ludzka inwencja w dziedzinie nazywania tej części kobiecego ciała jest niewyczeprpana.
Dlaczego więc skoro są tak popularne, tak rzadko je badamy? Samobadanie piersi uratowało niejedno życie. A może połaczyć przyjemne z pożytecznym i poprosić o pomoc partnera?
dr n. med. Monika Łukasiewicz – specjalista ginekolog, seksuolog
Na czym polega rehabilitacja po usunięciu piersi? Z czym boryka się kobieta po mastektomii?
Nowotwory piersi stały się tematem tabu pomimo, że mogą dotyczyć co 8 kobiety na świecie.
Jeden z najpowszechniejszych nowotworów
Nowotwór piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Teoretycznie rozpoznawalność tej choroby wzrasta, ze względu na fakt, że coraz więcej kobiet będąc świadome zagrożenia regularnie wykonuje USG piersi oraz mammografię. Jednak nadal są kobiety, które nie poddają się żadnym badaniom nawet przez kilka lat z rzędu.
Piersi – symbol kobiecości, organ erotyczny
Piersi są elementem ciała, który od zawsze kojarzy się z seksualnością. Część kobiet potrafi nawet doświadczyć orgazmu poprzez stymulację piersi. Jest to więc organ niezwykle seksualny i erotyczny. Piersi są też symbolem kobiecości, sprawiają, że kobieta czuje się atrakcyjna i pożądana. Wysyłają one sygnał do otoczenia, że ich właścicielka jest kobieca i pełna seksu oraz zachęcają do zwrócenia na nią uwagi.
Amazonki – na wskroś kobiece
W sytuacji kiedy kobieta traci piersi, nie ma jeszcze protezy, a często po leczeniu jest również pozbawiona włosów, jej seksualność bardzo gwałtownie się obniża. Musi wykonać dużo pracy, aby zaakceptować siebie taką jaką jest. Powinna również otrzymać narzędzia pozwalające na walkę z tym co można zmienić. Powinna być świadoma, że dostępne są peruki i protezy piersi, jednak przede wszystkim powinna otrzymać odpowiednie przygotowanie psychologiczne. Kobieta powinna czuć się sexy także w swojej nowej odsłonie.
Rehabilitacja seksualności
Oczywiście, może to nastąpić dopiero, kiedy przeminie strach przed utratą życia. Seksualność jest kolejnym etapem rehabilitacji po przebytej chorobie. Natomiast pierwszym krokiem na tej drodze jest pogodzenie się z nowotworem oraz zaakceptowanie jego obecności i podjęcie walki z nim. Dopiero po tym może nastąpić czas na zastanowienie się nad swoją seksualnością. Jest to jednak bardzo ważny element powrotu do normalności. Bardzo często spotykam się ze zjawiskiem, że lekarze nie chcą mówić o seksualności, gdyż uważają zagrożenie życia jest w tym momencie pierwszorzędną kwestią. Jednak obecnie przeżywalność w przypadku nowotworów jest bardzo duża i po przebyciu choroby trzeba umieć na nowo prowadzić normalne życie. Ma ono być udane i radosne, a seks jest jego nieodłączną częścią.