Libido kobiety

Libido – z łacińskiego oznacza żądzę, chęć, pragnienie – czyli popęd. W takim znaczeniu tego słowa używa seksuologia.

Definicja używana przez psychologów to: elementarna siła witalna i twórcza o podłożu seksualnym. Dla filologów klasycznych libido może oznaczać także  kaprys, upodobanie, rozkosz, rozpustę i rozwiązłość. 

dr n. med. Monika Łukasiewicz – specjalista ginekolog, seksuolog

Jaka jest  struktura kobiecego libido – czym różni się ono od męskiego?  Co na nie wpływa, czy wiek jest istotny dla poziomu libido?

Kobiece libido jest niezwykle złożone. Zmienia się ono pod wpływem wielu czynników, między innymi humoru, układu gospodarki hormonalnej czy sytuacji w pracy. To jak traktuje nas partner również ma ogromne znaczenie. Na kobiece libido wpływa więc wiele czynników społecznych, hormonalnych, zdrowotnych, a także stres. Nie należy jednak zapominać, że bardzo duże znaczenie ma to, jak kobieta jest traktowana przez swojego partnera.

Libido i wiek 

Jeśli chodzi o zależność libido i wieku kobiety, to wiadomo, że podczas menopauzy, gdy spada znacząco stężenie estrogenów, a wraz z nim stężenie testosteronu obniża się również libido.  Chociaż o testosteronie mówi się jako o męskim drapieżniku, to jest on produkowany także przez organizm kobiety. W dużym stopniu jest odpowiedzialny za kobiece libido i tak zwany drive seksualny – głęboką potrzebę kochania się. Estrogeny natomiast wpływają na nawilżenie pochwy. W sytuacji, kiedy stężenie obu tych hormonów w krwiobiegu spada, a dodatkowo pojawiają się nastroje depresyjne jako czynnik psychologiczny oraz uderzenia gorąca jako element biologiczny, to siłą rzeczy w okresie menopauzy libido się obniża.

HTZ  a  pożądanie 

Hormonalna terapia zastępcza może w pewien sposób pomóc kobiecie zachowując estrogeny na określonym poziomie. Należy jednak pamiętać, że wskazaniami do włączenia tego typu terapii nie są zaburzenia libido, a innego rodzaju dolegliwości. Jedynie jej skutkiem ubocznym jest poprawa samopoczucia kobiety, lepszy humor, wyeliminowanie stanów depresyjnych – co może wpływać na zwiększenie pożądania.

Estrogeny – ważny środek zaradczy 

W okresie menopauzy poważną dolegliwością dotykającą kobiety jest suchość pochwy. Jest to rzadko poruszany problem, a jego rozwiązanie jest dość proste, gdyż wystarczy podać dopochwowo estrogeny, aby nawilżenie wróciło do normy. Dzięki temu kobieta czuje się bardziej atrakcyjna, gdyż podczas współżycia nie odczuwa dyskomfortu ani bólu. Kobiety przychodząc na wizytę do ginekologa często boją się zapytać, co sprawia, że podczas seksu odczuwają ból, chociaż wcześniej nie miały takiego problemu. Jest to wynikiem naturalnego procesu, kiedy w okresie menopauzy spadają estrogeny i pojawia się suchość. Po podaniu estrogenów dopochwowo sytuacja natychmiastowo się normalizuje.

Czy można podnieść libido kontrolując poziom testosteronu?

Niestety, nie jest możliwe wpływanie na libido poprzez kontrolę poziomu testosteronu. Nie podaje się tego hormonu kobietom, które mają jego prawidłowe stężenie we krwi. Jeżeli testosteron występuje w zbyt dużym stężeniu, może mieć wiele skutków ubocznych, takich jak problemy z cerą, przetłuszczanie się włosów. To zjawisko nazywane jest hiperandrogenizmem. Nie istnieją więc rekomendacje na podawanie testosteronu w celu podwyższenia libido. Jedynie w przypadku hipoandrogenizmu, niedoboru tego hormonu, można rozważyć podanie go. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, na przykład po zabiegu usunięcia przydatków (jajników). Po takiej operacji spada poziom estrogenów, a czasami również testosteronu. W takiej sytuacji można rozważyć zastosowanie terapii testosteronowo-estrogenowej.