Jak często się kochać? Po co człowiekowi seks?

Jak często się kochać? Co powoduje życie w abstynencji seksualnej?

Zadowolenie z życia seksualnego to wypadkowa kilku czynników: neurochemii, wrodzony poziom libido, empatia partnera. Ludzie, którzy kochają się regularnie żyją dłużej

dr n. med. Monika Łukasiewicz – specjalista ginekolog, seksuolog

Co to znaczy “regularne współżycie”? Jak często powinno się uprawiać seks i właściwie dlaczego?  Co się dzieje  z ludźmi, którzy  w ogóle nie mają życia seksualnego?

Nie można określić odpowiedniej dla zdrowia częstotliwości współżycia, jednak warto jest współżyć regularnie.

Hipolipidemia, pożądanie, potencja

Uważa się, że jeżeli u kobiety występuje spadek libido, czyli tak zwana hipolibidemia (HSDD), to należy w takiej sytuacji właśnie współżyć, bo wpłynie to  na wzrost libido i jego powrót do normalnego poziomu. Mówi się także, że udane życie seksualne może być przyczyną długowieczności człowieka. Istnieją badania, które rzeczywiście pokazują, że ludzie, którzy współżyją regularnie żyją dłużej. Są oni również zdrowsi, gdyż aktywność seksualna wpływa dobroczynnie na układ immunologiczny. Ze względu na to ci ludzie mniej chorują i rzadziej się przeziębiają.

Seks dobry na ból 

Udane życie seksualne zmniejsza również dolegliwości bólowe, może redukować na przykład bóle głowy. Dlatego te stereotypowe kobiety odmawiające kochania się ze względu na ból głowy  powinny postępować  dokładnie odwrotnie – gdy boli je głowa powinny dążyć do seksu.

Endrofina – hormon szczęścia i urody

Seks zwiększa zdecydowanie  poziom endorfin w organizmie, więc w pewien sposób działa antydepresyjnie. Co więcej – wpływa także na zwiększenie przepływu krwi w organizmie, dzięki czemu włosy są bardziej lśniące, zmniejsza się cellulit, a  z kolei  rośnie poczucie atrakcyjności u kobiet.

Bez seksu i bez sensu

Jeżeli kobiety i mężczyźni nie mają  życia seksualnego, to z czasem przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy, zaczynają traktować go jak normę i zapominają, że może być inaczej. Należy jednak pamiętać, że udane życie seksualne jest jednym z czynników, które poprawiają jakość i komfort życia człowieka.

Ciepłe nogi wzmacniają ochotę na seks

Aby kobieta miała ochotę na seks musi czuć się komfortowo. Ciepłe nogi są więc tylko pewnego rodzaju synonimem komfortowych warunków, bo sprawiają, że jest jej miło, wygodnie i  ma poczucie znalezienia się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze. Zimne nogi są dla odmiany pewnego rodzaju dystraktorem, który sprawia, że kobieta zaczyna myśleć o czymś innym. Jednak nie tylko poczucie komfortu wpływa na libido kobiety. Powinna czuć się także pożądana i bezpieczna w danej sytuacji.

Wypoczęta kobieta jest seksowna 

Ważne jest również, aby kobieta była wypoczęta, gdyż zmęczenie jest zabójcą kobiecego libido. Mało mówi się o gwałtownym spadku libido u kobiet po porodzie. Zwiększa się wtedy stężenie prolaktyny, ze względu na karmienie dziecka piersią. Dodatkowo pojawiają się przemęczenie i suchość pochwy, co powoduje, że ochota na seks zostaje skutecznie zamorodowana.